Choď na obsah Choď na menu
 


Rybárik riečny

Stály vták. Na Slovensku sa vyskytuje takmer po celom území, pri riekach, potokoch, stojatých vodách i mŕtvych ramenách obrastených stromami a kriačinami. Najvyššie vystupuje do výšky 1 000 m.

Hniezdi v nore dlhej až 1 m, ktorú si vyhrabá­va v kolmých brehoch nad hladinou. Hniezdne lôžko je v komôrke na konci nory. Priemer otvoru býva 5 cm. Hniezdi 2 krát do roka, v apríli až v júli. Znáša po 5 - 7 bielych vajíčok veľkosti 21-25 x 17-20 mm. Inkubačný čas 21 dní. Na hniezde sedia rodičia striedavo.

Živí sa prevažne malými rybkami.

Rád vysedáva na konári nad vodou. Opätovne sa vracia na svoje postriežky. Napriek svojmu nápadnému sfarbeniu nie je ľahké rybá­riky v prírode pozorovať. Prezradí ich však ich typický krik, ktorý sa ozýva hlavne počas letu. Let rybárika je rýchly, vták sa po­čas neho často ozýva vysokým hvízdavým zvolaním. Počas letu sa javí ako modrá iskra. Po prílete rybárika sa treba správať takmer nehybne - je pla­chý a ľahko ho možno odplašiť. Vyrušovanie rybárikov pri hniezde je priestupkom proti zákonu! Ryby loví z posedu, prípadne z trepotavého letu nad vodnou hladinou, odkiaľ sa za nimi strmhlavo vrhá.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.